Haber

Çin Dışişleri Bakanı: Çin-Rusya İlişkileri İstikrarsız Bir Dünyada İstikrarlı Bir Şekilde İlerlemeli

Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang, 7 Mart 2023’te Çin’in Pekin kentinde düzenlenen 14. Ulusal Halk Kongresi’nin (NPC) ilk oturumunda Çin’in dış politikası ve dış çıkarları hakkında bir basın toplantısına katılıyor. (Fotoğraf: Cai Yang/ Xinhua)

PEKİN, 7 Mart (Xinhua) — Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang Salı günü yaptığı açıklamada, giderek istikrarsızlaşan bir dünyada Çin ve Rusya’nın ilişkilerini istikrarlı bir şekilde geliştirmesinin zorunlu olduğunu söyledi.

Devam eden 14. Ulusal Halk Kongresi’nin yıllık oturumu çerçevesinde düzenlenen basın toplantısında Qin, Çin ve Rusya’nın büyük ülkeler arasındaki ilişkileri stratejik karşılıklı güven ve iyi komşuluk temelinde ilerletmede buldukları yolun iyi bir örnek olduğunu belirtti. yeni bir uluslararası ilişkiler türü için.

Qin, Çin-Rusya ilişkilerinin hiçbir ülke için tehdit oluşturmadığını ve üçüncü taraf müdahalesine veya çatışmaya neden olma girişimlerine kapalı olduğunu vurguladı.

Çin ve Rusya’nın işbirliği sayesinde dünyanın çok kutupluluk ve uluslararası bağlantılarda daha fazla demokrasi yönünde itici bir güce sahip olacağını belirten Bakan, küresel stratejik istikrar ve istikrarın daha sorunsuz sağlanacağını kaydetti.

Qin, yeni dönemde Çin-Rusya kapsamlı stratejik uyum ortaklığının iki ülke cumhurbaşkanlarının stratejik rehberliğinde daha yüksek bir seviyede ilerleyeceğinden emin olduğunu belirtti.

Qin ayrıca, uluslararası para birimlerinin tek taraflı yaptırımlar için bir koz olarak, özellikle zorbalık ve baskının sembolü olarak kullanılmaması gerektiğini söyledi.

ekinozuajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu