Haber

ABD Büyükelçisi Flake: Kongre’nin bu hafta Türkiye’ye F-16 satışını onaylama kararı önemli bir adım

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Flake’in ABD Kongresi’nin Türkiye’nin F-16 alımına onay vermesine ilişkin açıklamalarını X sosyal medya hesabında paylaştı.

Büyükelçi Flake, “Kongrenin bu hafta Türkiye’nin 40 yeni ve 79 modernize F-16 uçağı satın almasını onaylama kararı ileriye doğru atılmış değerli bir adımdır. Türkiye’nin F-16 filosu NATO’nun gücü için hayati öneme sahiptir ve müttefikler arasında gelecekte birlikte çalışabilirliği güvence altına alır.” “garantilerİfadelerini kullandı.

F-16 satışına ilişkin 15 günlük inceleme süreci tamamlandı

ABD yönetimi 26 Ocak’taF-16’ların Türkiye’ye satışına ilişkin Kongre’ye gönderilen resmi tebliğin ardından, yasal olarak belirlenen 15 günlük inceleme süresi, satışı durduracak herhangi bir engel olmaksızın tamamlandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı26 Ocak’ta Kongre’ye gönderilen resmi bildirimin ardından başlayan 15 günlük inceleme ve itiraz sürecinde yalnızca Kentucky Senatörü Rand Paul‘nin Senato’ya itirazı gündeme geldi.

Paul’un tasarısı Senato Dışişleri Komitesi’ne sevk edilirken, tasarı üzerinde başka bir işlem yapılmadı.

Böylece ABD yönetiminin resmi bildiriminin ardından Kongre’deki 15 günlük süre ABD saatiyle dün gece sona erdi ve ABD Silah İhracatı Kontrol Kanunu (AECA) uyarınca ilgili kurumlar arasında satış sürecinin başlatılmasına hiçbir engel kalmadı. .

ABD’den Türkiye 40 yeniEnvanterindeki F-16 Blok 70 savaş uçağı ve 79 uçak için modernizasyon kiti talep edildi.

haber-yalihuyuk.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu