Ekonomi

EYT Meclis’ten ne zaman geçecek? AK Parti üyesi Turan canlı yayında tarih verdi

AK Parti Kümelenme Başkan Yardımcısı Bülent Turan, Habertürk TV’de katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. AK Partili Turan, milyonlarca kişinin merakla beklediği Emeklilikte Yaşayanlar (EYT) yönetmeliği hakkında da konuştu.

“SALI VEYA ÇARŞAMBA GÜNÜ GÖRÜŞMEYE GİDECEĞİZ”

Turan, “Türkiye’de tüm toplumsal kesimlerin derdi kederimizdir. 500’e yakın sözleşmeli çalışanımızı bugün Meclis’e verdik. Pazartesi günü yönetim kurulu başkanımız Cevdet Bey toplantıya çağırdı. O iş biterse” dedi. , salı veya çarşamba günü görüşmeye başlayacağız. Sanırım hafta biter. EYT daha gelmedi. Cumhurbaşkanımız EYT’nin ana sınırlarını kamuoyuna açıkladı.” ifadelerini kullandı.

“ŞUBAT ORTASINDA BİTMEYECEĞİNİ UMUT EDİYORUM”

Yönetmeliğin Meclis’ten ne zaman çıkacağının sorulması üzerine Turan, “Çok sayı var. O anlamda büyük bir sorun vardı, çözüldü. EYT’nin bütün sorunlarını isteyen bir ekibiz. Sonunda.” Çalışma komisyona geliyor. Bir an önce olmasını istiyoruz. Kanun çıkar, kişi uygular. “Biz bir işten bahsederken ok yaydan çıkar. Bunlar TBMM ve Bakanlığın çalışmalarına göre takvime uygun olarak adım adım yapılıyor. İnşallah şubat ortasında bitecek.” dedi.

“BİZDEN TARİH İSTEMEYİN”

Öte yandan AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düzenlediği basın toplantısında, “EYT taslak metni henüz Meclis’e gelmedi. EYT ile ilgili çalışmaları bitireceğiz. Biraz zaman alır, yasalaşırız. Bu konuda bizden tarih istemeyin. Bakanlıktan yazı geldikten sonra 10 günlük bir çalışma süresi olacak. dedi.

EYT YASASINA KİMLER DAHİL OLACAK?

23 yıllık sorunun çözümlenmesine yönelik teklif 8 Eylül 1999’dan önce işe başlayanları kapsayacak. Yönetmelik ile yaklaşık 2 milyon 250 bin vatandaş emekli olma hakkına sahip olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu